Kinijos pagrindinė infliacija sumažėjo iki žemiausio lygio per daugiau nei trejus metus, o tai rodo, kad politikai stengiasi paskatinti gyventojus leisti pinigus, taip dar labiau didindami spaudimą metinio augimo tikslui.

Vartotojų kainų indeksas rugpjūtį, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų mėnesiu, padidėjo 0,6%, tai buvo mažiau nei vidutinė 0,7% augimo prognozė, pateikta „Bloomberg” ekonomistų apklausoje. Išskyrus nestabilias maisto ir energijos kainas, pagrindinis VKI išaugo tik 0,3%, kas yra mažiausias rodiklis nuo 2021 metų kovo, rodantis bendrojo paklausos silpnumą.

„Kinijoje defliacijos spaudimas tampa vis labiau įsitvirtinęs,“ teigia Michelle Lam, „Societe Generale” ekonomistė, atsakinga už Didžiąją Kiniją. „Tai gali paskatinti dar didesnį kainų-normų mažėjimą, kuriam reikės radikalesnių politikos priemonių.“

Gamyklinių vartotojų kainos ir toliau išlieka defliacijos būsenoje nuo 2022 metų pabaigos. Gamintojų kainų indeksas sumažėjo 1,8% palyginti su praėjusiais metais, daugiau nei ekonomistų prognozuotas 1,5% nuosmukis.

Nedidelis vartotojų kainų padidėjimas buvo sąlygotas maisto kainų augimo dėl blogo oro, teigė Dong Lijuan, Nacionalinio statistikos biuro vyriausioji statistikė, savo pranešime. Ypač pastebima, kad šviežių daržovių kainos dėl gausaus lietaus pakilo 18,1%.

Kinijos ekonomika susiduria su ilgiausiai trunkančiu vartotojų kainų kritimu nuo 1999 metų, remiantis bendriniu ekonomikos kainų matuokliu. Silpna vartojimo ir investicijų paklausa paskatino intensyvius kainų karus sektoriuose, įskaitant elektrines transporto priemones ir saulės energijos technologijas. Tai sumažina Kinijos galimybes pasiekti maždaug 5% augimo tikslą, nes vartotojai atideda pirkimus, o įmonės mažina atlyginimus.

„Fiskalinė politika turi tapti aktyvesnė, kad būtų išvengta defliacijos lūkesčių įsitvirtinimo,“ teigė Zhiwei Zhang, „Pinpoint Asset Management” vyriausiasis ekonomistas.

Duomenys rodo, kad politikos priemonės, skirtos ekonomikai stiprinti – nuo pinigų už senus automobilius programos iki palūkanų mažinimo – buvo nepakankamos, kad neutralizuotų silpnos būsto rinkos ir žemos pasitikėjimo problemą. Tikimasi, kad politikai sustiprins paramą.

Buvęs centrinio banko vadovas Yi Gang paragino politikus susitelkti į kovą su defliacinėmis tendencijomis „šiuo metu.“ Tai buvo retas Kinijos politiko pripažinimas, kad šalis susiduria su kainų kritimo problema.

„Iš esmės turime problemą dėl silpnos vidaus paklausos, ypač vartojimo ir investicijų srityje, todėl reikia aktyvios fiskalinės politikos ir palankios pinigų politikos,“ sakė Yi penktadienį vykusiame Bund Summit Šanchajuje.

Yi išreiškė viltį, kad bendrasis vidaus produkto defliatorius – platus kainų matuoklis – kitais ketvirčiais taps teigiamas. Tačiau „Goldman Sachs” vyriausiasis Kinijos ekonomistas Hui Shan teigė, kad tai bus „sudėtinga“ dėl prasto vartotojų nuotaikos ir nepasitikėjimo ateitimi.

„Organinė privati paklausa atrodo silpnesnė nei norėtųsi matyti, tačiau tuo pačiu metu politikai pradeda jaustis nejaukiai,“ teigė ji interviu „Bloomberg TV.“

Kinijos Liaudies bankas vis dar turi galimybių sumažinti pinigų sumą, kurią bankai privalo laikyti rezerve, teigė Zou Lan, centrinio banko pinigų politikos departamento vadovas, kuris praėjusią savaitę pažymėjo, kad vidutinis rezervų reikalavimų santykis finansų institucijoms siekia apie 7%.