Šie metai buvo istoriniai. Nuo gegužės vidurio ikoniškas Dow Jones Industrial Average pirmą kartą užsidarė virš 40 000, plačiosios rinkos S&P 500 perkopė 5 500 ribą, o augimu paremtas Nasdaq Composite pasiekė 18 000. Šis visapusiškas bulių rinka kilo dėl dirbtinio intelekto (AI) pakilimo euforijos.
AI, nenaudojant pernelyg sudėtingų terminų, naudoja programinę įrangą ir sistemas užduotims, kurias paprastai atliktų žmonės. Kuo AI yra ypatingas, tai gebėjimas programinei įrangai ir sistemoms mokytis ir tobulėti be žmogaus priežiūros. Jei AI programinė įranga ir sistemos laikui bėgant tampa veiksmingesnės arba išmoksta naujų įgūdžių, praktiškai kiekvienas pasaulio ekonomikos sektorius ir pramonė galėtų gauti naudos.
Nors dešimtys įmonių gavo naudą iš investuotojų kapitalo įliejimo į AI revoliuciją, nė viena nesiskiria taip stipriai kaip puslaidininkių gigantė Nvidia (NASDAQ: NVDA).
Nvidia patyrė istorinį veiklos augimą
Nvidia sėkmės pagrindas buvo jos AI varomos grafikos procesoriai (GPU). Ypač kompanijos H100 GPU tapo populiariausiu lustu, leidžiančiu atlikti akimirksniu sprendimus didelio skaičiavimo duomenų centruose.
Pasak puslaidininkių analitikų TechInsights, Nvidia buvo atsakinga už 3,76 milijono iš galimų 3,85 milijono AI GPU pristatymą 2023 metais. Įmonės skubėjo pirkti H100, kad mokytų didelius kalbų modelius ir vykdytų generatyvinius AI sprendimus.
Vienas iš pagrindinių Nvidia privalumų yra tas, kad įmonių paklausa AI GPU smarkiai viršijo pasiūlą. Remiantis pasiūlos ir paklausos įstatymu, prekės ar paslaugos kaina gali padidėti, jei šios prekės ar paslaugos pasiūla yra nepakankama paklausai patenkinti. Nvidia greitai padidino savo GPU kainą, kas savo ruožtu padidino jos pakoreguotą bendrą pelno maržą iki daugiau nei 78% per pirmąjį fiskalinį ketvirtį (pasibaigusį balandžio 28 d.).
Nepaisant pirmosios veiklos pranašumų, ši rinkos lyderė nesėdi ant laurų. Antroje 2024 metų pusėje tikimasi, kad ji išleis savo naujos kartos AI GPU architektūrą, žinomą kaip Blackwell. Ši nauja platforma gali paspartinti kvantinį kompiuteriją, duomenų apdorojimą, inžinerijos simuliacijas ir generatyvinius AI sprendimus bei kitas užduotis.
Be Blackwell, generalinis direktorius Jensen Huang birželio mėnesį pristatė pasauliui kitą kartos Rubin platformą. Rubin turės visiškai naują centrinį procesorių (žinomą kaip Vera) ir bus pristatytas 2026 metais. Kitaip tariant, Nvidia, atrodo, turi kelią į nuolatinius skaičiavimo pranašumus prieš savo konkurentus.
Nors Nvidia visiškai pranoko Wall Street’o aukščiausius pajamų ir pelno prognozes daugiau nei metus, ir jos veiklos augimas buvo niekas kita kaip vadovėlinis, vis labiau aiškėja, kad ji gali būti burbule.
Nors istorija Wall Street’e nesikartoja tiksliai taip pat, ji dažnai rimuoja. Remiantis trimis įtikinamomis diagramomis, mes galbūt jau matėme aukščiausią Wall Street’o karščiausios AI akcijos tašką.
Naujausios inovacijos visada patiria ankstyvojo etapo burbulą
Per pastaruosius 30 metų Wall Street’e ir investuotojams netrūko naujausių inovacijų investavimo tendencijų, kurias reikėjo vytis. Interneto atsiradimas, genomo dekodavimas, verslas su verslu, Kinijos akcijos, nanotechnologijos, 3D spausdinimas, blokų grandinės technologija/kriptovaliuta, kanapės ir metavisata sužavėjo tiek naujus, tiek patyrusius investuotojus.
Kaip matyti iš aukščiau pateiktos diagramos, kai kurios iš karščiausių investicijų per pastarąjį ketvirtį amžiaus smarkiai krito po to, kai jų atitinkamos inovacijos, technologijos ar tendencijos burbulas sprogo. Be jokios ypatingos tvarkos:
Tinklo/e-komercijos revoliucija matė, kaip Amazon ir Cisco Systems prarado apie 90% savo vertės per dot-com burbulą.
3D Systems ir Stratasys, kurie vadovavo 3D spausdinimo hipei, niekada nepriartėjo prie savo ankstyvųjų 2010-ųjų viršūnių ir šiuo metu yra 97% ir 94% žemiau savo atitinkamų visų laikų aukštumų.
Kanados kanapių akcija Canopy Growth krito net 99% nuo savo rekordinės uždarymo aukštumos.
Kriptovaliutos žaidėjas Coinbase Global prarado beveik 90% nuo savo aukščiausio taško prieš atsigavimą.
Socialinės žiniasklaidos milžinė Meta Platforms, kuri buvo metavisatos veidas, krito apie 80% prieš pakildama į naujas aukštumas.
Mano teiginys yra toks, kad investuotojai pervertino kiekvienos naujos technologijos ar tendencijos įsisavinimą per pastaruosius 30 metų, ir nėra priežasties manyti, kad AI bus kitoks. Istorija (t.y., aukščiau pateikta diagrama) stipriai rodo, kad aukšti AI augimo prognozės nebus pasiektos, ir šiai potencialiai revoliucinei technologijai reikės brandos laikotarpio.